Anasayfa / Otomobil Parçaları / Triger Kayışı Nedir , Triger Kayışı Değişimi Fiyatı 2019

Triger Kayışı Nedir , Triger Kayışı Değişimi Fiyatı 2019

Triger Kayışı Nedir  Triger kayışı diğer adı ile zamanlama kayışı, içten yanmalı motorların zamanlamasını kontrol eden kauçuk bir kemerdir. Kayışın kendisi görünüşte hiçbir özellik taşımıyor: Sadece dişleri olan bir lastik kayış. Bununla birlikte, krank mili (pistonları kontrol eden) ve eksantrik mili (valfleri kontrol eden) senkronize şekilde dönmesini sağlayarak hayati bir işlevi yerine getirir. Triger kayışı bir aracın hayati organlarındandır ve düzenli kontrol edilmesi gerekir, değiştirilmesi gerektiği zaman triger kayışı değişimi fiyatı ne olursa olsun değiştirilmelidir. Örnek bir triger kayışı Triger Kayışı aşağıdaki iki nedenden ötürü hayati önem taşımaktadır: 1) Valflerin, motora hava girmesini sağlamak için yakıtın yanması ve enerjinin üretilmesi için tam olarak doğru zamanda açılıp kapanması gerekir. Yanlış zamanlama, sınırlı hava girişi ve yakıtı yakma olasılığı anlamına gelebilir. 2) Triger kayışı olmadan pistonlar ve valfler senkronize olmaz ve çarpışır. Bu, büyük bir sorundur, çünkü motorunuzdaki valfler çok kırılgandır ve kolayca bükülürler. Pistonların çarpışmasının tamiratı da maliyetlidir.

Triger Kayışı Ne İş Yapar ?

Triger kayışı, motorunuzdaki eksantrik millerini kontrol eden, vanaları düzgün bir şekilde çalıştırmak için doğru zamanda açıp kapatan kayıştır. Triger kayışının eksantrik milini krank mili ile zamanında çeviren dişler bulunur.Bazı araba ve kamyonlarda daha dayanıklı olan triger zincirleri kullanılır. Ancak kauçuk bileşiklerden yapılmış triger kayışları daha sessiz ve daha verimlidir. Ayrıca çalışmak için yağa da ihtiyaçları yoktur. Bazı motorlarda, triger kayışı arıza verirse o, valfler pistonlar tarafından  vurulmaması için açık tutulmalıdır ve aksi takdirde motorunuza büyük zarar verebilir. Dolayısıyla her ne pahasına olursa olsun bu durumu önlemek için kontrol etmelisiniz. Triger kayışını değiştirirken, yeni bir su pompası da almak iyi bir fikirdir. Su pompalarının ömür döngüsü triger kayışına benzerdir ve triger kayışına ulaşmak için motor söküldüğünde kolaylıkla ulaşabilirler. Su pompasını değiştirmek için arıza vermesini beklerseniz daha sonra kurulum için daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir. Triger kayışı aracınızın motorunun çalışması için gereklidir. Motorunuzda iki ana “mil”, Krank mili ve Eksantrik Mili bulunmaktadır. Triger kayışı bu iki şaftı birbirine bağlar ve onları doğru zamanda (bir bisiklet zincirinin pedalları arka tekerleğe bağladığı şekilde) bir araya getirir. Bu, motordaki diğer bütün parçaların (valfler ve pistonlar gibi) atlayıp sadece doğru “zaman” da atlamasını sağlar. Dolayısıyla ingilizcede “zaman kayışı” anlamında timing belt denmektedir. [caption id="attachment_2777" align="alignnone" width="456"]Triger kayışı ve triger rulmanı triger seti Triger kayışı ve triger rulmanı triger seti[/caption]

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur ?

Triger kayışı kauçuktan yapılmıştır, eninde sonunda bozulur veya kırılır. Bu olduğunda, aracınız durur. Aracın çekilmesi gerekir, çünkü motor yeniden zamanlanana ve kayış değiştirilene kadar başlamayacaktır. Aracınızı bir çekici çağırarak ustaya kadar çektirmeniz ve tamir ettirmeniz gerekir. Kopan bir triger kayışı sizi zor durumda bırakabilir. Aracınızın konfigürasyonuna bağlı olarak, bir triger kayışının kopması durumunda aşağıdakiler olabilir: Valfler ve pistonlar çarpışır. Kayış olmadan doğru zamanlama sağlanamayacağı için motorun hareketli parçaları aynı anda aynı boşluğa girmeye çalışabilir. İki hareketli parça aynı anda aynı alanı alamayacakları için çarpışır ve birbirlerine zarar verirler. Çatlaklar, çukurlar oluiur ve bunun sonucunda motorda ciddi ve masraflı bir hasar oluşur. Bazı araçlar ise kemer kırılırsa hareketli parçaları aynı alanı kullanmaya çalışmayacak şekilde tasarlanır. Buna, parazitsiz bir motor adı verilir.  Kopan kayış derhal çözülmesi gereken bir konudur. Kayış kopması durumunda hemen motorunuzu stop etmeniz gerekir.

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir

Frenlerinizin veya süspansiyonların aksine, triger kayışının aşınmakta olduğunu gösteren bir uyarı işareti yoktur. Aracınız sorunsuz çalışıyorken bir anda arıza vermeye başlayabilir. Bununla birlikte, üreticinin kayıt defterinde servis talimatlarına uymak ve zamanlama kemerinin zamanında değiştirilmesini sağlamak zorunluluktur. Bunu yapmak, hem aracınızın garantisini hem de cüzdanınızı koruyacaktır. Bazı araçlarda bu, her 60 000 km’de veya dört yılda bir triger kayışı değiştirmesi anlamına gelebilir. Diğer araçlar için her 100 000 km veya beş yılda bir olabilir. Bir triger kayışı, motor eksantrik mili (veya çift kam motorunda eksantrik mili) çalıştırır. Asıl görevi pistonların yukarı ve aşağı hareketi ile vana açma ve kapama zamanını tam olarak uzatmaktır. Zamanlama kemeri değiştirme, birçok sürücünün üstesinden gelmek zorunda olduğu yüksek fiyatlı bakım öğelerinden biridir.

Triger kayışının ne sıklıkla değiştirilmesi gerekiyor?

Triger kayışının tavsiye edilen değiştirme aralıkları 60.000 ila 106.000 km arasında değişir. Önerilen aralığı aracınızın bakım programında bulabilirsiniz. Bir triger kayışı tavsiye edilen aralığın üstünde geçebilir mi? Evet, bazı durumlarda geçebilir. Hiç değiştirilmemiş bir triger kayışı olan bir kaç yüksek kilometre araçla karşılaştık. Öte yandan, triger kayışının tavsiye edilen aralıktan daha düşük bir kilometrede arıza verdiği durumlar da vardır. Genellikle triger kayışının erken arızalanması, hatalı kemer donanımının (gerici ve avara rampaları), sızıntı su pompalarının, yanlış gerginliğin veya triger kayışına motor yağı bulaşması nedeniyle kaynaklanır.

Triger Kayışı Değişimi Fiyatları Neden Pahalı ?

Triger kayışının kendisini satın alacak olursanız çok aşırı pahalı bir yedek parça değildir. Ancak  triger kayışı değişiminin genellikle maliyetli olmasının nedeni  motorunuzdaki triger kayışının bulunduğu yer nedeniyledir. Ustanızın triger kayışına ulaşabilmek için aracınızın motor bölmesini sökmesi sonra triger kayışını takması sonra da motor bölmesini tekrar geri takması vb. gibi uzun süren işlemler gerektirdiği için triger kayışı değiştirmek maliyetlidir. İnternette triger kayışının değiştirilmesi ile ilgili yüzlerce döküman ve video olsa da bu kesinlikle profesyonellere bırakılması gereken bir işlemdir. Millerin kaybolması veya yanlış motor ayarlanması sırasında yapılan yanlış bir hareket, triger kayışının takılmasının başarısız olmasına ve yeni bir triger kayışı satın almak ve yapılan hasarı onarmak için büyük bir fatura yaratmasına neden olacaktır. Triger kayışı değişimi profesyonellik gerektiren bir işlem olduğu için triger kayışı değişimi fiyatı da yüksek çıkabilir.

Tamircim bana, sadece triger kayışının değil, bütün triger kayışı kitini değiştirmem önerdi. Bu doğru mu?

Triger kayış kiti, küçük ama önemli işlerden sorumlu çark, kasnak ve gergilerden oluşur. Yeni bir triger kayışı takıldığında bu parçalar yenisi ile değiştirilmez ise, eski parçaların azalan performansları potansiyel olarak triger kayışınızın uyarı vermeden çok kısa sürede arızalanmasına neden olabilir. Bu nedenle, birçok araç markası yalnızca kemerin kendisini değil, tüm kemer kitinin değiştirilmesini tavsiye etmektedir. Bu pratik hususa ek olarak, bu kadar zaman, para ve emek harcadıktan ve kayışa ulaşmak için oldukça zahmete girdikten sonra kayışın tamamını değiştirmek  ekonomik anlamda daha mantıklıdır. Aksi halde kendinizi işçilik maliyetlerini iki katına çıkarabilirsiniz!

Triger Kayışı Nasıl Değiştirilir ?

  Özet olarak, triger kayışı aracınız için önemli parçalardan biridir. Bozulması durumunda diğer parçaları ve özellikle motoru da etkileyeceğinden düzenli bakım yaptırılması önemlidir. Aracınızın servisinin önerdiği bakım süreçleri içerisinde bakım yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ikinci el bir araç aldığınız zaman da mutlaka kontrol ettirin. Yağ Filtresi Nedir? Nasıl Sökülür? Detaylı Anlatım
Triger Kayışı ile ilgili sitemize gelen popüler sorgular
 • triger kayışı koparsa
 • triger kayışı fiyatları
 • triger kayışı kaç km’de değişir
 • triger kayışı değişimi fiyatı
 • triger kayışı koparsa nasıl anlaşılır
 • triger kayış ölçüleri
 • triger kayışı neden kopar
renault clio triger kayışı değişimi fiyatı 2019 triger kayışı değişimi fiyatı 2019 triger kayışı değişimi fiyatı renault clio triger kayışı değişimi fiyatı citroen triger kayışı kaç km’de değişir fluence triger seti değişim ücreti 2019 dacia sandero triger seti ne zaman değişir dacia logan triger seti ne zaman değişir symbol triger seti değişimi fiyatı triger kayışı ne kadara değişir renault symbol triger seti ne zaman değişir citroen c4 triger kayışı kaç km’de değişir clio triger kayışı değişimi fiyatı renault fluence triger kayışı kaç km’de değişir symbol triger seti kaç km değişir palio triger kayışı kaç km değişir reno clio triger kayışı kaç km değişir triger kayışı kaça değişir renault kangoo triger kayışı ne zaman değişir citroen nemo triger kayışı kaç km’de değişir megane 2 triger kayışı ne zaman değişir renault clio triger kayışı kaç km’de değişir fluence triger seti ne zaman değişir dacia triger kayışı kaç km’de değişir triger kayışı kaça değişir 2019 volvo s40 triger seti ne zaman değişir renault fluence triger değişimi ne zaman triger kayışı ömrü renault symbol triger kayışı kaç km’de değişir golf 7 triger kayışı kaç km değişir citroen nemo triger kayışı ne zaman değişir renault clio triger kayışı ne zaman değişir opel astra triger seti değişimi fiyatı 2019 triger kayışı kaça değişir 2019 renault triger kayışı kaç km’de değişir golf triger kayışı kaç km değişir triger kayışı kaç binde değişir triger kayışı fiyat renault fluence triger seti kaç km değişir captiva triger seti ne zaman değişir megan 2 triger seti kaç binde değişir clio triger kayışı ne zaman değişir opel astra triger kayışı kaç km’de değişir triger seti değişim ücreti golf 7 triger seti kaç km değişir triger kayışı değişim fiyatı megane 2 triger seti değişim fiyatı 2019 triger kayışı kaç km’de değişir triger kayışı değişimi fiyat triger kayisi degistirme fiyatlari golf 7 triger kayışı ne zaman değişir triger kayışı değişimi ne kadar sürer triger seti işçilik fiyatı renault kangoo triger kayışı değişimi fiyatı citroen c5 triger kayışı kaç km’de değişir citroen berlingo triger kayışı kaç binde değişir fluence triger değişimi kaç km uno triger kayışı kaç km.de değişir citroen berlingo triger kayışı kaç km’de değişir opel astra g triger kayışı kaç km’de değişir volvo s40 triger kayışı ne zaman değişir clio 3 triger seti ne zaman değişir dacia stepway triger kayışı ne zaman değişir citroen c3 triger kayışı kaç km’de değişir opel astra h triger kayışı kaç km’de değişir triger kayişi kaç km.değişir fluence triger seti değişim ücreti opel astra triger seti değişimi fiyatı 2015 uno triger kayışı değişimi dacia sandero triger kayışı kaç km değişir golf 6 triger seti kaç km değişir triger kayışı ne zaman değişir clio triger seti değişim fiyatı renault clio triger kayışı değişimi araç triger kayışı ne zaman değişir fluence triger seti kaç binde değişir opel astra j triger seti ne zaman değişir opel astra h triger seti ne zaman değişir symbol triger kayışı kaç km’de değişir triger kayışı değişimi fiyat 2019 renault clio triger kayışı kaç binde değişir jetta triger seti ne zaman değişir renault megane triger kayışı ne zaman değişir citroen c elysee triger kayışı kaç km’de değişir skoda fabia triger kayışı ne zaman değişir triger kayışı ne kadar zamanda değişir skoda octavia triger seti ne zaman değişir golf 4 triger kayışı ne zaman değişir peugeot 301 triger kayışı kaç km’de değişir ford triger kayışı fiyatları ford fiesta triger kayışı kaç km’de değişir golf 5 triger kayışı kaç km değişir skoda octavia triger kayışı ne zaman değişir caddy triger kayışı değişim ücreti hyundai getz triger kayışı kaç km değişir triger seti değişimi getz triger seti kaç km’de değişir bipper triger kayışı ne zaman değişir hyundai accent triger seti kaç km değişir insignia triger seti ne zaman değişir megane 1 triger seti değişim fiyatı opel vectra triger seti kaç km değişir tofaş triger kayışı kaç km’de değişir focus 3 triger seti kaç km değişir megane 3 triger kayışı ne zaman değişir clio 3 triger kayışı kaç km’de değişir honda civic triger seti ne zaman değişir opel astra j triger seti kaç km değişir renault symbol triger kayışı değişimi fiyatı opel astra g triger seti ne zaman değişir hyundai i20 triger zinciri ne zaman değişir triger seti ömrü opel triger seti değişimi fiyatı triger kayışı kaç km de değişir triger kaç binde değişir citroen c5 triger seti ne zaman değişir triger kaç km de değişir peugeot 301 triger kayışı ne zaman değişir fluence triger değişim fiyatı triger seti ne kadar zamanda değişir jetta triger seti kaç km değişir renault triger kayışı kaç binde değişir citroen c4 triger seti ne zaman değişir megane 3 triger seti kaç km değişir triger kayışı kaç paraya değişir peugeot 206 triger kayışı ne zaman değişir megan triger kayışı kaç km değişir c5 triger kayışı ne zaman değişir citroen nemo triger seti ne zaman değişir triger ne zaman değişir clio triger kayışı kaç km’de değişir triger seti değişimi fiyat triger seti ne zaman değişir peugeot partner triger kayışı değişim zamanı fiat marea triger kayışı kaç km değişir triger seti değişim fiyatı opel astra triger kayışı ne zaman değişir triger kayışı değişimi kaç saat sürer triger kayışı fiyatları passat triger seti kaç binde değişir seat leon triger seti ne zaman değişir triger kayışı ne kadar sürede değişir fluence triger kayışı ne zaman değişir megane 1 triger seti kaç km değişir clio triger seti kaç km değişir hyundai getz triger kayışı kaç km’de değişir dacia dokker triger seti ne zaman değişmeli passat 1.6 tdi triger değişimi triger kayışı fiyatı megan 2 triger kayışı kaç km’de değişir ford c max triger seti ne zaman değişir opel triger kayışı ne zaman değişir opel astra triger seti kaç binde değişir ford focus triger seti değişim fiyatı 2019 volkswagen triger kayışı kaç km’de değişir peugeot triger kayışı kaç km’de değişir fiat palio triger kayışı değişimi hyundai matrix triger kayışı ne zaman değişirYağ Filtresi Nedir? Nasıl Sökülür? Detaylı Anlatım
]]>

Hakkında Otomobilo

Bunlara da bakınız :

Tofaş Alt Taban Sacı Fiyatları Doğan Kartal Şahin

One comment

 1. Günhan Özışık

  Merhaba
  Aracım 2008 Model Volkswagen Caddy 1.9 Kombi ve 122000 km de benden önceki sahibi Triger i değiştirmemiş
  ben değiştirmek istiyorum.
  Çamlıca da oturuyorum hangi ustada değiştirebilirim ve ücreti ne olur
  Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir