Anasayfa / Otomobil Arızaları / Radyatör fanı sürekli çalışıyor? Nasıl çözülür.
Radyatör fanı sürekli çalışıyor? Nasıl çözülür. 1

Radyatör fanı sürekli çalışıyor? Nasıl çözülür.

Otomobilinizin mükemmele yakın çalışmasında ana faktör olan radyatör olmasaydı eğer aracınız sadece birkaç dakika içerisinde hararet yapardı. Otomobiliniz de en çok ihtiyaç duyulan sistem soğutmadır. Soğutma sistemi görevini yerine getirmiyorsa eğer motor ve diğer tüm aksamların görevini yerine getirmesi imkansızdır. Radyatör sistemleri bu noktada stratejik bir parça halini alıyor. Otomobilinizin radyatör fanı bazı durumlarda sürekli olarak çalışabilir ve bu durum sizi rahatsız edebilir. Bu durumlarda birçok sorun bu arıza ile birlikte gelecektir. En basit olarak yakıt tüketiminiz artar çünkü araç zaten soğukken fan çalışacağı için bu durum normaldir ve ayrıca motor ömrünü de kısaltması vazgeçilmezdir.

Fan motoru sürekli çalışmaya başladıysa bu arızanın çözümü için bakılması gereken ve yapılması gerekenler vardır. Genel olarak birçok usta ve servis bunu çok basit bir şekilde çözebilir. Parça gerektirmeyen çözümlerde vardır ve sizler bunu uygulayabilirsiniz.

Tıklayınız; Radyatör fanı sürekli çalışıyor çözüm

Tıklayınız; Radyatör fanı sürekli çalışıyor detaylı anlatım

Radyatör fanı neden sürekli çalışır?

Radyatör fanı arızaları belirli sebepler yüzünden olur. İlk olarak radyatör fan müşürü ele alınmalıdır ve hararet müşürü de buna sebebiyet verebilir. Elektrik tesisatı ile alakalı bir sorun olması yani fan motoruna elektriğin direk ulaşması gibi bir durum, motor kontrol üniteleri ile alakalı bir hususta olabilir. Her aracın marka ve modeline göre bazı farklı şekillerde radyatör fanı arızaları oluşabilir. Eski model arabalarda hiçbir arıza olmamasına rağmen zamana dayalı olarak bir yıpranmadan kaynaklı direk fan arızaları da rastlana biliyor. Radyatör fanı bozuk olan bir araç kullanılmaya devam ederse bu oldukça olumsuz ve maliyeti olan sonular doğurabilir. Hararet sorunlarına neden olması direkt olarak motor arızalarına yol açabilir ayrıca fan sürekli çalışmaya devam ettiği sürece siz evinizde dinlenmeye çekilmiş olmanıza rağmen aküden aldığı enerji ile o çalışmaya devam edeceği için bu durum sabaha kadar sürer ve gün başlangıcında arabanızı çalıştıramazsınız ve akünüz bitmiş olacaktır. Bu durumlar haricinde aracınızın marka ve modeline göre farklı ve kalıcı sorunlara da yol açabilir.

Hakkında Otomobilo

Bunlara da bakınız :

Benzinden Gaza Geçerken Tekleme