Anasayfa / Otomobil Haberleri / Plaka Değiştirme Ücreti 2019 Plaka Yenileme İşlemleri Ücretleri

Plaka Değiştirme Ücreti 2019 Plaka Yenileme İşlemleri Ücretleri

2019 Plaka değiştirme ve plaka yenileme işlemleri nasıl yapılır ?  Plaka değiştirmenin maliyeti 2019 yılında ne kadar ? Plaka değiştirme ücreti 2019 güncel fiyatları , plaka değiştirme noter işlemleri ve plaka değiştirme randevu başvuru işlemleri nasıl oluyor ? Hepsi ve daha fazlası ile ilgili tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz rehber niteliğindeki yazımız yayındadır.

Plaka Değiştirme İşlemleri

Plaka değiştirme işlemleri. Motorlu araçlar artık günümüzde eskisine oranla çok çok daha fazla yaygın ve hemen hemen herkesin altında hususi kullanımlar için otomobil olsun motor , motosiklet, mobilet olsun ulaşım sağlamak adına en az bir araç var. Bunların dışında ticari işler için ticari araçlar , şirket araçları , taksiler , traktörler dozerler derken ülkedeki plaka taşıyan araç sayısı her geçen yıl bir öncekine oranla çok hızlı artıyor. Kullanma amacımız ne olursa olsun kullandığımız araçların sorumluluğu sahibi olan kişiye veya sahibi olan firmaya ait. Her aracın nasıl şase numarası araca özel ise ve şase numarasından yedek parça tespiti yapabiliyorsak, araç plakaları da aynı şekilde her araca özel ve trafikte yer alan araçların tamamında bulunması zorunlu araç öğelerinden. Araçlarımızın plakalarını bazen bazı özel durumlardan dolayı değiştirmemiz gerekebilir. İkametgah değişikliği nedeni ile plaka değiştirme ihtiyacı da duyabiliriz, yeni araç aldığımızda plakasını değiştirmek de isteyebiliriz. Veya tamamen özel sebeplerden dolayı hoşumuza giden plakayı satın almak için plaka yenilemek isteyebiliriz. Plaka değişikliği 2019 yılı itibarı ile makalemizin devamında yazdığımız hususlar çerçevesinde yapılmakta, bu hususlara dikkat ederek yapmanız gereken işlemleri iyi bildiğinizde kolayca plaka değişikliği yapma imkanı bulmaktasınız. [caption id="attachment_2803" align="alignnone" width="722"]Plaka Değiştirme ve Plaka Yenileme İşlemleri Ücretleri 2019 Plaka Değiştirme ve Plaka Yenileme İşlemleri Ücretleri 2019[/caption] Satış Sebebiyle Plaka Değişikliği işlemleri nasıl yapılıyor birlikte okuyalım :

1. Satış Sebebiyle Plaka Değişikliği İşlemleri 

Üzerinde plaka olmayan sıfır bir araç da almış olabilirsiniz, veya üzerinde hali hazırda bir plaka olan ikinci el bir araç da satın almış olabilirsiniz. İki türlü de plakanızı değiştirmeniz gerekebilir. Bu durumda yapmanız gereken işlemler sırasıyla şunlardır.
 1. İkinci el araç alırken alım satım devir ve satış işlemleri için notere gittiğinizde, plakamı değiştirmek istiyorum diye notere bilgi vermeniz gerekiyor. Notere plaka değişikliği bildirimini yaptıktan sonra plaka değiştirme ücreti ödemesi yapmanız gerekiyor.
 2. Noterde satış ve plaka değiştirme masrafı işlerini tamamladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ne giderek plaka değiştirme başvuru yapmanız gerekiyor. Plaka değiştirme başvurusunu, aracınızı aldıktan sonra 1 ay içerisinde yapmanız lazım.
 3. Plaka Değiştirme başvurusundan sonra EGM’nin sizden istediği evrakları tamamlamanız gerekiyor.
 4. Evrakları tamamladınız. Aracın muayenesinde ve sigortasında eksiklikler varsa onları da tamamlayınız.
 5. Son olarak Trafik Tescil kuruluna giderek plaka değiştirme başvurusu yapmanız gerekiyor. Ankara, istanbul , izmir gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız randevu almanız büyük ihtimalle gerekecektir. Ayrıca ikametgah adresiniz neredeyse, o sınırlar içerisindeki Trafik tescil kuruluşuna gitmeniz gerekiyor.
 6. Trafik Tescil’e başvuru yaptıktan sonra EGM trafik tescile götürmeniz için size onay kağıdı verecek. Bu onay kağıdını alıp sonrasında şöförler odasına giderek plakanızı çıkarabilirsiniz.

Plaka Değişikliği Yapmak İçin Gereken Evraklar

Araç plaka değiştirme işlemleri için gereken evraklar listesi aşağıdaki gibidir :
 •  Nüfus Cüzdanı
 •  Zorunlu Araç Sigortası Olduğuna Dair Poliçe
 • Aracın eski trafik belgeleri ile birlikte plakası
 • Noter satışı veya geçici tescil belgesi
 • Şoförler odasından alınan nakil dosyası
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Olmaması Gerekir( Başvuru İçin )
 • Araç Muayenesinin yani Vizesinin yapılmış olması gerekir.

Plaka Değişikliği Randevusu Nasıl Alınır

Plaka değiştirmek istiyorsanız ve küçük şehirlerde yaşıyorsanız başvuru sayısının az olması nedeniyle randevu alma zorunluluğu hissetmeyebilirsiniz. Ancak Ankara istanbul izmir antalya vb büyük illerimizde plaka değişikliğine gitmeden önce randevu almanız gerekmektedir. Plaka degistirme randevusu için emniyet müdürlüğü websitesinden Trafik Tescil işlemleri için online randevu sisteminden faydalanarak plaka degisimi randevusu almanız gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz il veya ilçede plaka değiştirme adına randevu şartı yoksa o zaman randevu almanıza gerek yok doğrudan işlemleri başlatmak için gidebilirsiniz.

Plaka Değişikliği Ücreti 2019 Plaka Değişikliği Masrafları

Elbette en çok merak edilen konulardan biri de plaka değişikliği ücretleri. Yeni plaka çıkarma ücreti 2019 konusunda aldığımız sorular :
 • Araç plaka degiştirme ücreti 2019 yılında nasıl olacak
 • Plaka basım ücreti 2019 fiyatları neler
 • Plaka değişim ücreti geçen yıla göre değişti mi
 • Plaka bastırma ücreti 2019 yılında ne oldu
 • Satışta plaka değiştirme ücreti 2019 yılı fiyatları
 • Çekme belgeli araç plaka masrafları 2019 güncel fiyatlar
 • Araba plaka değiştirme fiyatı 2019 fiyatları
 • araba alırken plaka değiştirme 2019
Maddiyat her zaman bu konularda en çok önem verdiğimiz konulardan biri olduğu için en çok da plaka değişim ücreti ve plaka basım ücreti gibi konular aklımızı kurcalıyor, fiyatlar bütçemize uygunsa evrak işlerini bir şekilde çözeriz diyoruz. Plaka değiştirme ücreti noter masrafı ile birlikte 2019 yılı için 240 TL. Ayrıca sonrasında Şoförler Odası’na da 43 TL’lik bir ödeme yapmak gerekiyor. Yani plaka değiştirme maliyeti, 2019 yılında toplamda 283 TL.  

2. Plaka Yenileme İşlemleri ve Ücretleri

Plaka Değiştirme Ücreti 2019 Plaka Yenileme İşlemleri Ücretleri 1 Plaka yenileme işlemleri plaka değiştirme işlemlerinden farkı işlemlerdir ve farklı süreçler gerektirir. Aracınızın plakası hasar görmüştür, yıllarca kullanımdan dolayı yıpranmıştır veya okunmaz hale gelmiştir, plakanızı yenilemeniz gerekiyor olabilir. Bu durumda plaka yenileme yapmanız gerekmektedir.

Plaka Yenileme İşlemleri 2019

Plaka nasıl yenilenir ? Adım adım plaka yenileme işlemleri :
 • Plaka yenilemek için gereken tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlanmanız gerekmektedir.
 • Evraklarınız tamam olunca , eski yıpranmış plakayı da yanınıza alarak , EGM Trafik Tescil Birimine plaka yenileme başvurusu yapmanız gerekmektedir.
 • Trafik Tescil birimindeki işlemleriniz tam olarak tamamlandıktan sonra Şoförler odasına giderek buraya bağlı plaka basım bölümlerinde yeni plakanızı bastırmanız gerekmektedir.

Plaka Değişikliği İçin Gereken Şartlar ve Koşullar

2019 plaka değişikliği işlemlerini yapabilmeniz için, öncelikle bir takım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. 2019 yılı itibariyle gereken şartlar ve koşullar ise şunlardır;
 • 2. el araç satın almış olmak ya da ikamet değişikliği yapmak,
 • Aracın kanuni temsilcisinin veya sahibinin başvuru yapması,
 • Araca ait MTV borcunun bulunmaması,
 • Aracın tüm muayenelerinin yapılmış olması.

Plaka Yenileme için Gerekli Evraklar

 1. Kullanılamaz ve Yıpranmış Plaka Yenilemesi İçin, Yıpranan Plaka
 2. Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi
 3. Araç Ruhsatı ve Fotokopisi

Plaka Yenileme Ücreti 2019

Eğer aracınızın sadece bir taraftaki plakası yenilenecek ise tek plaka yenileme ücreti 2019 yılı için 17 TL. Ön ve arka olmak üzere iki plaka için yenileme ücreti ise 34 TL olarak belirlenmiştir. 2019 plaka yenileme ücreti, yıpranmış plaka yenileme 2019 , plaka değişikliği ücretine göre çok daha uygundur. Özel Plaka Yenileme 2019 ve APP Plakalar Nasıl Yenilenir? Özel veya APP plakaların yenileme işlemlerinde herhangi bir fark yoktur ve diğer plaka yenilemeleri gibi standart plaka yenileme işlemleri yapılmaktadır. Özel plaka yenileme veya app plaka yenileme için; sistemden  randevu aldıktan sonra belirtilen gün ve saatte işlem yerine gitmeniz (gerekli belgeleri de alarak) yeterlidir. Sonrasında yukarıdaki işlemleri yaparak özel veya app plakanızı yenileyebilirsiniz. Sonuç olarak : Bu yazımızda , plaka nereden alınır , plaka değişikliği nasıl yapılır , araç alımında plaka değişikliği , noterden plaka değişikliği , plaka değiştirme ne kadar , aracımın plakasını değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım , çalıntı plaka değiştirme ücreti , şoförler odası plaka basım ücreti 2019 gibi aracının plakasını değiştirmek veya yenilemek isteyen araç sahiplerinin aklına en çok takılan ve bilgi almak istediği konulara cevaplar verdik. Eğer konu ile ilgili daha farklı sorularınız var ise yazı altında yorum olarak sorabilirsiniz, yazıyı sosyal medyada paylaşarak daha çok insanın faydalanmasını da sağlayabilirsiniz. İlginizi Çekebilir : Tofaş Alt Taban Sacı Fiyatları plaka değiştirme masrafı 2019 , araç plaka değişim ücreti 2019 , plaka değiştirme ücreti ne kadar , araç alırken plaka değişikliği 2019 , yeni plaka masrafı 2019 , araç plakası değiştirme maliyeti , araç satış plaka değişikliği 2019 , ikinci el araç plaka değişimi 2019 , noterde plaka değişim ücreti 2019 Lpg Dönüşüm Fiyatları 2019]]>

Hakkında Otomobilo

Bunlara da bakınız :

Peugeot 2008 Nasıl, Alınır mı , Yorumlar 5

Peugeot 2008 Nasıl, Alınır mı , Yorumlar

2 comments

 1. ben 38 plakalı 2. el araç alacağım plakasını 38 UFK olarak değiştirmek istiyorum bu özel plakaya mı giriyor bu şekil de alabilir miyim ?

 2. ben 38 plakalı 2. el araç alacağım plakasını 38 UFK olarak değiştirmek istiyorum bu özel plakaya mı giriyor bu şekil de alabilir miyim ? kayseri de ikamet ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir