Anasayfa / Otomobil Haberleri / Oto Ekspertiz Nedir ?
Oto Ekspertiz Nedir ? 1

Oto Ekspertiz Nedir ?

Araçlarla ilgili olarak yapılan işlemler arasında yer alan ekspertiz işlemi arabaların değişen parçalarının ya da mekanik aksamlarının kontrollerini içerir. Oto Ekspertiz Nedir ? Merak edildiğinde bu işlemin uzmanlar tarafından yapıldığı görülür. Aracın genel durumunun kontrol edildiği bu çalışmalar sırasında araçla ilgili olarak hazırlanacak raporda ayrıntılı bir değerlendirme yer alır. Ekspertiz işleminde bu konuda yetkinlik sahibi olan uzmanlardan destek alınması gerekir. Ekspertiz işlemleri ikinci el araç satışları sırasında daha da önemli hale gelir. Aracın teknik aksamı , ekipmanları , araca ait cihazlar denetlenir. Bu işlemler yapılacağı zaman eksper adı verilen uzmanlar hizmet verir.

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır ?

Oto Ekspertiz Nedir ? 2

Özellikle 2. El araç satın almak isteyenlerin merak edebileceği sorular arasında yer alır. Bu tür çalışmalar sırasında aracın gerçek değeri hakkında bilgi edinilir. Araca ait varsa geçmişte yaşadığı bir kaza , hasar gördüyse onarım geçirdiği gölgeler ya da arızalı olan parçalar varsa hangileri olduğu tespit edilir. Oto ekspertiz işlemi kapsamlı bir çalışmadır ve bu konuda uzmanlığı olan kişilere de ihtiyaç duyulur. Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır ? Araştırıldığında eksper olarak adlandırılan uzmanların araç kontrolünün ardından bir rapor hazırladığı görülür. Araca ait kilometrenin yanı sıra hasar geçmişinin incelendiği bu çalışmada aracın piyasa değeri hakkında bilgi edinmek de mümkün olur.

Oto ekspertiz makinaları aracılığı ile teste tabi tutulan araçların genel durumu hakkında fikir edinilirken özellikle motor aksamının durumuna bakılır. Performa, oto ekspertiz makinaları konusunda uzman bir kuruluştur. Oto ekspertiz makinaları sayesinde araca ait diğer aksamlar hakkında kısa sürede bir sonuç elde edilebilmektedir. Ayrıca ekspertiz işlemlerinde kaporta ve boya gibi estetik yönden göze batan tüm ayrıntılar incelenir. Fren kontrolleri , tekerlek gücü ölçümleri , şanzıman aralığı gibi pek çok ayrıntılı işlem ekspertiz çalışmalarının içerisinde yer alır. Eksper adı verilen uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek olan bu çalışmaların tam teşekküllü yapılabilmesinin yanı sıra belli bölgeler üzerinden de kontrol sağlanabilmektedir. Özellikle ikinci el araç satışlarında bu işlemleri önemi daha fazla ortaya çıkar. Bu sebeplerle de genellikle alıcılar tarafından başvurulan yöntemler arasında ilk akla gelendir.

Kaynak: https://performa.com.tr/oto-ekspertiz-bayilik 

Hakkında Otomobilo

Bunlara da bakınız :

Murat Ekşi: Arazi Araçlarına Merakından 600 Adet Defender Land Rover Aldı 6

Murat Ekşi: Arazi Araçlarına Merakından 600 Adet Defender Land Rover Aldı

Arazi araçlarına tutkusu ile tanınan İş Adamı Murat Ekşi, Askeriye tarafından ihaleye çıkan 600 adet ...