Noter Araç Satış Ücreti 2019

Noter Araç Satış Ücreti 2019

Temmuz 5, 2018 0 Yazar: Otomobil Haberleri

Noter araç satış ücreti 2019 : Bildiğiniz gibi ruhsat verme yetkisi emniyet müdürlüklerinde idi ancak 1 Şubat 2018’den sonra ruhsat verme yetkisi noterlere verildi. Bu durumda araç satın alacak kişiler ruhsatlarını artık emniyete gitmeden anında noterlerden alabiliyorlar. Tüm araç alım satım devir işleri ve ruhsat çıkarma işlemleri noterlerde yapılıyor. Bizler için gerçekten büyük bir kolaylık oldu çünkü tüm işlemleri 15 dakika gibi kısa bir sürede halletmiş oluyoruz.  Peki noter araç satış ücreti 2019 yılı için ne kadar ?

2019 yılından itibaren araç noter satış masrafı zam aldı ve yükseldi. Son zamlarla birlikte 2019 araç noter satış ücreti toplamda 180 TL oldu. Peki bu 180 TL’nin detayları nelerdir bakalım.

2019 Noter Araç Satış Masrafları

Noterde araç satış ücreti 3 kalemden oluşmaktadır. Bunlar :

  • Noter Evrak bedeli : 120 TL
  • Noter Ücreti : 43 TL
  • Belge Baskı Ücreti : 17 TL

Noter araç satış ücretleri 2019 yılında sonuç olarak toplamda 180 TL’dir.

Ancak eğer özel plaka almak istiyorsanız notere gitmeden önce emniyet müdürlüğüne giderek özel plaka almak için gereken bedeli ödemeli ve plakanızı adınıza ayırtmalısınız. Sonrasında noterde ayırttığınız plakayı belirterek plaka değişikliği yapabilirsiniz.

Noter Araç Satış Ücreti Kim Öder ?

Noter araç satış bedelini kim öder  ? Noter Araç Satış Ücreti  tüm masrafları alıcıya aittir. Satıcı bu masrafları ödemez. Siz de aldığınız aracınızı satarken bu masrafları ödemeyeceksiniz. Tüm harçlar ve belge masrafları ( 180 TL ) alıcıya aittir.

Noterde Araç Satışına Engel Olabilecek Bazı Durumlar :

Yeni aracınızı satın almaya gittiğinizde bazı durumlar araç satışına engel olabilir. Bu durumları önceden bilerek aracı satan kişi/kişilere sormanız daha sonra başınızın ağrımamasına neden olur.

  • Aracın motorlu taşıtlar vergi borcu olması , vergisinin tam olarak ödenmemiş olması
  • Aracın Hgs veya OGS borcu bulunması , hgs ve ogs borçlarının ödenmemiş olması
  • Aracın ödenmemiş tarfik cezası bulunması
  • Aracın son muayene tarihinin geçmiş olması , muayenesinin yapılmamış olması
  • Aracın üzerinde haciz yada rehin bulunması , satışının yasak olması

Bu durumlarda aracın satışı yapılamaz ve aracı satın alamazsınız. Bir araç satın almadan önce aracı satan kişiye yukarıdaki maddelerin hepsini sorun hatta belgelendirin. Sonrasında notere gidin ve noter en sonunda aracın satışına mani yoktur dediği anda parayı satıcının hesabına havale/eft olarka gönderin ve gönderirken de plaka bilgilerini ekleyin.

Kesinlikle ve kesinlikle aracın ruhsatındaki yazan isimden başkasına para göndermeyin. Yeğenim satışı verecek, kuzenim verecek, amcamın oğlu parayı alacak gibi muhabbetlere kanmayın elinizdekinden olmayın. Burada bu konu ile ilgili yaşanmış bir hikaye var.

 

Noter Araç Satış Ücreti 2019 yazımızı sonuna geldik. Son yazdığımız diğer yazılara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

noter araç satış ücreti 2019 plaka değiştiğinde ,  noter araç satış vekalet ücreti , noter araç satış bedeli 2019 ,  noter araç satış belgesi , noter araç satış belgesini kaybettim noter araç satış belgeleri noter araç satışlarında bankadan ödeme zorunluluğu noter araç satışı ba bs noter araç satış fiyatı noter araç satış ücreti plaka değişikliği

Overall
5

Özet

Noterde araç satışı ne kadar , araç satış noter ücreti 2018 yazımız ile ilgili düşüncelerinizi alt kısma yorum yazarak ve yazımıza yıldız vererek paylaşabilirsiniz