Anasayfa / Otomobil Arızaları / Araç Motor Yenileme Motor Rektefiye Fiyatları 2018

Araç Motor Yenileme Motor Rektefiye Fiyatları 2018

Araç Motor Yenileme Motor Rektefiye Araçlarımızın motorlarını yenilemek istediğimizde, yeterli km yi bulup yeni bi motor edinmek istenildiği durumlarda aslında bir çok noktaya dikkat edilmesi gerekli. Motor rektefiye nedir, motor rektefiye nasıl yapılır . Araç motor rektefiye fiyatları 2018 yılında ne durumda neler ilgili yazımızda sizlere genişçe anlattık.  Bundan sonra sizde bu gibi noktalara dikkat edip, daha fazla bilgiye sahip olacaksınız, aşağıda inceleyebilirsiniz; Araç motorları belirli bir süre sonra ister istemez yıpranmaktadır. Aracın tekrar eski işlevini kazanabilmesi için belirli aralıklarla araç motorunun yenilenmesi gerekmektedir. Motor yenileme işleminin bir diğer ismi de motor rektefiyedir. Rektefiye , rektifiye , rektefe olarak telaffuz edildiği olur.

Motor Yenileme Nedir?

Motor yenileme yani motor rektefiye , araç motorunun içerisindeki zarar görmüş parçaların değiştirilmesine verilen isimdir. Motor önce tamamen dağıtılır ve daha sonra zarar görmüş parçalar tespit edilir. Bu parçalara sadece motorun iç kısımları değil, turbo sistemleri, hava emiş sistemleri ve yakıt enjektör sistemleri de dâhildir. Genel olarak motor içerisindeki krank mili, motor bloğu, siboplar, silindir kapakları, egzoz ve pistonlar elden geçirilir. İçten yanmalı bütün motorlar yenilenebilir. [caption id="attachment_2774" align="alignnone" width="1024"]Motor rektefiye fiyatları 2019 Motor rektefiye fiyatları 2019[/caption]

Motor Yenileme Ne Zaman Yapılmalıdır?

Her aracın kullanım şekli, yeri ve kullanım koşulları farklı olduğundan, araç motorları için genel olarak bir süreden veya belirli bir kilometre kat etmesinden sonra motor yenilenmelidir denilemez. Motorun yenilenip yenilenmeyeceğine dair, yetkili servisler en iyi tavsiyeyi vereceklerdir.

Motor Yenilemenin Riski Var mıdır?

Bilinçsizce yapılan motor yenilemelerinde, motorun arıza çıkartma ihtimali çok yüksektir. Bu da tekrar motor yenileme anlamına gelir. Bu yüzden kesinlikle araç motorları, işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Çünkü motor yenileme işlemleri milimetrenin 1000’de 1’i kadar hassasiyet gerektiren işlemlerden oluşur. Bu hassasiyeti yerine getiremeyecek firmalarda motorların yenilenmesi büyük risktir. Motor yenileme işleri konusunda uzman yerlerde yapılan motor yenileme işlemleri, aracı ilk günkü seviyesine getirdiği için araç ömrünü oldukça uzatır. Ancak bilinçsiz yerlerde yapılacak olan motor yenileme, elbette araç ömrünü de kısaltacaktır. Motor rektefiye yapmak istemeyenler üzerine biraz daha para koyup sandık motor fiyatları alabilirler.

Motor Yenileme İşlemi Aracın Performansını Arttırır mı?

Motor yenileme işlemleri aracın performansını arttırmaz. Zaman içerisinde yıpranan motorların performansı düştüğü için motor yenilemenin hemen arkasından ilk günkü performansına yükselen araç. sahibine sanki performansı yükseltilmiş gibi gelebilir. Motor rektefiye fiyatları 2018 yılında aracın markasına modeline ve yılına bağlı olarak ayrıca ustanın alacağı işçiliğe ve parçaların orijinal & yan sanayi olma durumuna göre değişiklik gösterir.

Rektefiyede Değişen Parçalar

 • Piston kafası
 • Segmanlar
 • Piston kolu (Biyel kolu)
 • Eksantrik mili
 • Supablar
 • Yaylar
 • Motor bloğu
 • Silindir kapağı
 • Krank mili
 • Manifoldlar
 • Parçalar arasında kalan sızdırmazlığı sağlayan contalar
 • Rulmanlar
 • Kayışlar
 • Dişliler
 • Külbütör mekanizması
 • Kaymalı yataklar (Burçlar)
 • Silindir gömlekleri (bazı motorlarda)

Motor Rektefiye Fiyatları 2019

Aşağıdaki yorumlar gerçek yorumlardır, aracını rektefiyeye sokup ücretini ödeyip forumlarda paylaşan insanların gerçek yorumlarıdır. Megane 2 1.6 16v Rektefiye Fiyatı [su_note note_color=”#a0d1d0″]Megane 2 1.6 16 V dinamik model aracımı 200 km önce rektefiye ettirdim. Araçta A dan Z ye tüm parçalar orjinaliyle değişti üstüne normal rutin bakımlarIda yaptırdım disk balata triger seti vs. Ortalama 7-8 bin tl para harcadım[/su_note] Ford Fiesta Rektefiye Fiyatı [su_note note_color=”#a0d1d0″]2010 Fiesta dizel aracım 160.000 km ile yetkili servise götürdüm. Araç yağ ikaz lambası yanmadığından , yağ değiştirmeyi ihmal ettim (tam bilmiyorum ama 20-30 bin çubuk son aşamada gittim galiba )hiç de bu uyarı motor arızası falan vermedi, bu yüzden motordan traktör gibi çok fazla ses geliyodu yağını suyunu değiştirken tabi ustanın da dikkatini çekti. Eksantriğinde veya başka parçalarda sorun olur olabilir dedi. Tamam dedim rutin bakımla 6000 TL masraf çıkardı. eksantriği değiştirme subaplar 6 taneydi galiba eksantrik mili 2000 tl onu görebildim. Daha sonra parçalar değişti ama yine ses devam ediyor. motorun altından dediler. Sonra da rektefiye yapmak lazım dedi 10 bin TL yi bulur o da seklinde konustu.[/su_note] Gelen sorgular : Dizel motor rektefiye fiyatları 2018, Motor rektifiye kaç lira, Tofaş motor rektefiye fiyatları 2018, dizel motor rektefiye fiyatları 2018, Benzinli motor rektefiye fiyatları Son Yazılar ]]>

Hakkında Otomobilo

Bunlara da bakınız :

Dizel Araba Neden Geç Çalışır

3 comments

 1. süleyman kaygısız

  Merhaba. 1999 model hyundaı Accent 1.5 gls aracım ciddi yağ eksiltmektedir. öyle ki 7 bin km de yağ miktarı asgari noktanın altına inmekte. Araç tüplüdür. Motor rektefiye ister mi. Rektefiye olmassa motorda daha maliyetli hasarlar oluşur mu. Güncel rektefiye maliyeti ne kadardır. Yarım rektefiye yapılması uygun mu

  • Otomobil Haberleri

   Bir rektefiye ustasına danışmanız gerekmektedir, motorun yağ eksiltmesinin birden çok sebebi olabilir ( contalar, keçeler, subaplar vb) Rektefiye gerektiriyorsa zaten yapılmalıdır. Ancak iyi bir ustadan komple rektefiye fiyatı ( parça + işçilik ) alıp, bir de sıfır sandık motor fiyatı alınız. Karşılaştırınız. Arada çok fark yoksa sandık motor daha mantıklı olabilir.

 2. 3 aşağı beş yukarı bir fiyat yazsan iyi olurdu fikir edinirdik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir