Anasayfa / Otomobil Parçaları / Diferansiyel nedir

Diferansiyel nedir

Diferansiyel nedir Diferansiyel Nedir ? Araba bir viraj dönerken yani direksiyon kırılı haldeyken araba bir noktanın etrafında döner yani merkezi belli olan bir çember çizer. Ama bu sırada içeride kalan tekerleğin ve dışarıda kalan tekerleğin aldıkları yol aynı değildir.Dışarıda kalan lastik daha hızlı gitmek zorundadır ki ikisi birbirini yakalayabilsin. Diferansiyel bu görevi görüyor. Motordan gelen gücü farklı hızlarda dönen tekerleklere aktarıyor.

Diferansiyel Nasıl Çalışır ?

Diferansiyel Nasıl Çalışır , çalışma prensibi nedir ? Diferansiyel içerisinde ayna dişli adı verilen bir dişli vardır, büyük bir dişlidir ve diferansiyelin dışındadır. Şanzımandan gelen hareketi direkt olarak aktarır. Bu dişliye bağlı bir hazne vardır ve bu haznenin içerisinde pinyon dişlisi adı verilen iki adet dişli vardır. Sağ ve sol tarafta da akslara yani tekerleklere giden 2 adet daha dişli vardır. Eğer direksiyon kırılı değil ise tamamen düz yolda gidiyorsanız ve iki tekerleğin tutuşu da aynıysa ayna dişliyi şanzımandan gelen ayrı bir dişli döndürmeye başlar ve bu da ona bağlı olan hazneyi de döndürür. Pinyon dişlileri de bu hazne ile birlikte döner iç kısımda ve siz direksiyon kırık olmadığı için iki tekerlek de aynı hızda döneceği için pinyon dişliler kendi etrafında dönmez. Böyle olunca da sanki bütün bir şaftmış gibi iki aks da birlikte döner, aynı hızda döner. Eğer viraj alıyorsanız tekerlekler arasında hız farkı oluşacaktır. Bir tekerlek daha fazla dönmeye çalışırken diğer tekerlek daha az dönecektir, bu durumda da pinyon dişliler de kendi etrafında dönmeye başlayarak bu hareketin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Yani büyük hazne dönüp torku artırırken bu pinyon dişliler de dönüşün gerçekleşmesini sağlayacaktır. Eğer arkadan çekişli otomobiliniz varsa diferansiyel şanzımana direkt bağlı olmayacak ve ortadan bir aks geçecektir. Çünkü şanzıman ön tarafta difransiyel arka tarafta olacak. Şaftın sonunda da mahruti dişli denen bir dişli var bu kez de o aynı görevi yapacaktır. Ancak çalışma mantığı aynıdır.

Diferansiyel ne işe yarar

Arabada diferansiyel ne işe yarar ? Difransiyelin kullanması sayesinde de iki teker birbirinden bağımsız hızlarda dönebildiği için bir teker sürüklenmeyecektir. Eğer difransiyel olmasaydı tekerlekler arasında hız farkı olacağından tekerleklerden bir tanesi sürüklenecekti. Bu sistem de bunun önüne geçmek için tasarlanmış bir mekanizmadır ve standart açık tip diferansiyel olarak bilinir.

Diferansiyeli Dezavantajları Nedir ?

Diferansiyelin bir de dezavantajı vardır tasarımından ötürü. Motordan gelen tork iki lastiğe dağılırken bu tasarımda tutuşun az olduğu tekerleğe daha fazla güç biner. Bu da şu anlama geliyor, aracınızın bir tekerleğinin buzun üzerinde olduğunu, bir tekerleğinin asfaltta olduğunu düşünün. Buzun üzerindeki çekiş neredeyse sıfıra yakı olacaktır. Siz bir anda gaza basarsanız buzun üzerindeki tekerlek patinaj çekerken, asfalt üzerindeki tekerlek tutunacaktır yani hareket etmeyecektir. Bütün tork buzun üzerindeki tekerleğe gidecektir. Standart açık tip diferansiyellerdeki bu tasarımdan kaynaklanan durum aslında dezavantaj olarak değil de tasarımın yan etkisi olarak düşünülebilir.

Kilit Diferansiyel Nedir

Kilitli diferansiyeller , açık tip standartların eksikliğini kapatmak için yapılmış bir mekanizmadır. Çoklu kavrama ile çalışan kilitli diferansiyeller normal diferansiyellere göre ekstradan kavramalar vardır. Çoklu kavramalar debriyaj balatası gibidir, kilitli diferansiyellerde 2 tip kavrama bulunur. Bu kavramaların biri diferansiyellerin ana haznesine, birisi de yan dişlilere bağlıdır. Yani bu kavrama paketleri aslında bu hazne ile dişlinin aynı anda dönmesi veya dönmemesini sağlar. Bunu aynı manuel araçlardaki gibi düşünebilirsiniz, debriyaja bastığınız anda motorla akislerin bağlantısı kesiktir ve gücü aktaramazsınız. Burası da aynı şekildedir. Otomobil standart yolda giderken bu kavramalar açık, bu yüzden de difransiyeller açık difransiyel gibi davranır. Ancak zorlu koşullarda olduğunuzu düşünün, tekerleklerden birisi çamur, kar veya buzda olsun diğer taraf da asfaltta tutuyor olsun. Bu durumda buzdaki tekerlek bütün torku alır ve tekerlekler arasında devir farkı olur. Bu devir farkı motor devri değil, tekerlek devridir. Eğer bir tekerlek diğerinden dakikada 100-120 devir fazla döndüğü anlaşılırsa bu kavrama paketleri kilitlenebilir. Ve bu kavramalar kilitlendiği zaman artık tekerlek o hazneye doğrudan bağlı olduğu için torku aktarabilir.

Kilit Diferansiyel Ne İşe Yarar

Kavramaların kilitlenmesi veya açıklanması farklı şekillerde olabilir, yeni nesil otomobillerde elektronik olarak gerçekleştirilir. Otomobilin ECU’su çeşitli parametreleri alıp ( tekerleğin açısı, dönüş hızı vb ) bu kavrama paketlerini kilitleyip açabiliyor. Veya bu işlem tamamen mekanik olarak gerçekleştirilebilir. Özellikle iki tekerlek arasındaki hız farklı ise pinyon dişlileri de büyük bir hızla dönmeye başlar ve yan dişliler üzerinde bir kuvvet oluşturulur. Ve bu kuvvet ile kavramaların kapanması sağlanılır. Diferansiyelin %100 kitlenmesi dediğimiz tabir ise iki tekerleğin aynı hızda döndüğü anlamına gelir. Her difransiyel %100 kitlenemez, %20 olanı vardır %30 olanı vardır. Özellikle lastik yakmayı seven kişilerin araçlarında kilitli difransiyel olması gerekir. Drift araçlarında da kilitli difransiyel olmazsa olmazdır. Arazi araçlarında da durum aynı olduğundan aynı kilit difransiyele ihtiyaç duyulur.  ]]>

Hakkında Otomobilo

Bunlara da bakınız :

Tofaş Yüksek Göğüs Fiyatları