Home / Otomobil Haberleri / Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir ( Detaylı Videolu Anlatım )
araba lastiği nasıl değiştirilir Lastik nasıl değiştirilir lastik değiştirme
araba lastiği nasıl değiştirilir Lastik nasıl değiştirilir lastik değiştirme

Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir ( Detaylı Videolu Anlatım )

Araba lastiği nasıl değiştirilirlastik değiştirmelastik nasıl değiştirilirlastik değişimiyedek lastikkrikobijon anahtarı

Araba lastiklerine delici bir nesne isabet ettiği zaman lastik patlayabilir yada havaları inebilir. Eğer aracınızda yedek lastik bulunuyorsa tamirci çağırmadan aracınızın lastiğini kendiniz de kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Araba lastiği değişimi için elimizde olması gereken malzemeler, yedek lastik, bijon anahtarı ve kriko. Malzemeleriniz tamamsa lastik değiştirme işlemine başlayabilirsiniz.

Araba lastiği nasıl değiştirilir

Öncelikle tüm malzemeleri lastik değişimi yapılacak olan lastiğin yanına getiriniz. Kriko 2 parçadan oluşuyor olabilir, bu durumda krikonun kolunu krikonun gövde kısmına monte ediniz. Krikoyu arabanın şasesinin altına kapı tarafına yerleştiriniz. Bunun sebebi aracı yukarı kaldırarak lastik değişimi işlemini kolaylıkla yapabilmektir. Krikoyu yerleştirip biraz döndürerek krikonun aracın şasesine tam olarak oturmasını sağlayın. Lastikte jant kapağı varsa çıkartın ve bijon anahtarı ile bijon civatalarını gevşetin. Şimdi aracı tekerlek yerden kesilinceye kadar yukarı kaldırabilirsiniz. Tekerlek yerle temas ederse lastik değiştirme işlemi zorlaşır, bu yüzden otomobilin tekerleğinin yerle bağlantısı kalmamasına dikkat ediniz. Aracınızı yeteri kadar kaldırdıktan sonra, gevşettiğiniz bijon civatalarını yerlerinden sökebilirsiniz. Bijon civatalarını da söktükten sonra lastiği kendinize doğru çekerek çıkartın. Çıkarttığınız lastiği aracın altına krikonun yanına koyunuz, bu işlem krikonun yerinden oynaması durumuna karşı tedbir amaçlı yapılır.

Yeni lastiği yerine monte ediniz ve bijon civatalarını elle yerlerine tutturunuz. Bijon anahtarı ile civataları tek tek sıkınız. Eski lastiği aracın altından alınız ve kriko kolunu çevirerek aracın lastik kısmını yere indiriniz. Araç tamamen yere indikten sonra krikoyu şasenin altından çıkartabilirsiniz. Daha sonra bijon anahtarı ile civataları tekrar sıkarak iyice sağlamlaştırın. “Araba lastiği nasıl değiştirilir” sorusunun cevabı işte bu kadar basit.

 

Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir Videolu Anlatım

İlginizi Çekebilecek Son Yazılar

Hakkında Otomobil Haberleri

Bunlar da İlgini Çekebilir

Fabrika Çıkışlı LPGli Araçlar 2019

Fabrika çıkışlı lpg li araçlara rağbet yükseldi. Son aylarda doların aşırı yükselmesi ile dışarıya bağlımlı ...

Plaka Değiştirme Ücreti 2019 Plaka Yenileme İşlemleri Ücretleri

2019 Plaka değiştirme ve plaka yenileme işlemleri nasıl yapılır ?  Plaka değiştirmenin maliyeti 2019 yılında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir