ABS Nedir

abs fren sistemidir. Bu yazımızda ABS nedir , abs fren sistemi nasıl çalışır gibi konulara değineceğiz.

Abs Nedir ? 

Abs fren sistemi , ingilizce adı ile Anti-lock Braking System , geleneksel fren sisteminin risklerini en aza indirgeme adına bir frenleme çözümü olarak keşfedilen ve araştırmalara göre kazaları %18 ila %35 arasında daha fazla önleyen bir fren sistemidir. İlk olarak uçaklarda denenen ve sonrasında BMW tarafından motosikletler üzerinde kullanılan sistem , günümüzde tüm araçlarda kullanılmaya başlanmış ve otomobil fabrikaları yeni araçlarında abs sistemine daha fazla önem vermeye başlamıştır. ABS fren sistemi klasik fren sistemindeki fren esnasında otomobilin tekerleğinin tamamen kilitlenmesi kuralını esneterek bir miktar daha dönüş izni tanıyan ve aracın kontrolden çıkmasını engelleyen güvenlikli fren mekanizmasıdır. ABS aracın dört tekerleğinin kilitlenmesini önleyerek etkili fren sağlamaktadır. Sürücüler için ani ve kontrollü frenlemenin haricinde yön kabiliyetini de sağlamak için üretilmiş ve patentini Almanya almıştır.

ABS Nasıl Çalışır ?

Abs fren sisteminde hızla giden bir sürücü önüne bir engel çıkması veya aniden durması gerektiği durumda frene komple bassa da tekerleklerin bir miktar dönmesine müsade edilir ve böylece aracın kayması ve kontrolden çıkması engellenerek ani frenlemelerde kontrollü bir şekilde durma sağlanır. Abs fren sisteminin avantajlarından en önemlisi yol tutuş kontrolü sağlamasıdır. Abs , aracın ani fren yaptığı zamanlarda Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) tekerleklerdeki fren basıncını kontrol eder ve düzenler. Değişiklik gösteren fren basınçları tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek Hidrolik Kontrol Ünitesine (HCU) ya komutlar gönderir.

Sürüş esnasında sürücünün fren pedalında uyguladığı kuvvet, ani fren yapması ve sert basınç uygulamasında ABS sistemi otomatik olarak devreye girer. Güvenli bir sürüş için geliştirilen bu sistem fren basıncını tüm tekerleklerde düzenleyerek kilitlenmeyi önler.

Bu sayede yön kabiliyeti ve güvenli frenleme sağlanmış olur. ABS araçtaki tüm tekerleklerin ayrı ayrı basıncını sürekli olarak kontrol eder ve bu basınçların düzenlenmesine yardımcı olur. ABS sistemi saniyenin 18’ de biri kadar kısa tutar ve darbeli bir şekilde frenleme yapar bu ise sürücüye yön kabiliyeti sunar.

Toplum olarak ABS’nin fren mesafesini kısalttığını düşünürüz ama ABS fren mesafesini kısaltmaz ani frenlerde güvenli fren ve direksiyon hakimiyeti sunar. Aracın yoldan çıkmasını önler.Fren mesafesini kısaltmak güvenlik unsuru olsa da sistemin ikinci planındadır.

Bu konuyu yorumlarsak eğer sistem araçtaki her tekerleğin basıncını kontrol ediyor ve buna göre basınç ayarı yapıyor. Bu şekilde araç fren esnasında kilitlenme yada kızaklama dediğimiz fren tepkisini vermiyor ve kullanıcıya direksiyon manevra kabiliyeti kazandırarak güvenli bir frenleme sağlıyor.

Araçlar için olmazsa olmaz olan sisten şuan piyasadaki her araçta standart donanım olarak sunulmaktadır. Bu şekilde kazaların azalması ve güvenlik seviyesinin yükseltilmesi planlanmaktadır.

ABS FREN SİSTEM PARÇALARI

1.SENSÖRLER

Aracın tüm tekerleklerinde bulunan bu sensörlerin ana görevleri tekerleklerde oluşan kilitlenmeyi tespit edip bunu Hidrolik Kontrol Ünitesine iletmektir.

2.VALFLER

Sistemde sürekli aktif olarak yer alan bu valfleri Hidrolik Kontrol Ünitesi kontrol eder.

Valflerin başlıca görevleri;

  • Birinci pozisyon, valf açık; kaliper içerisindeki pistonlara tam güç verilerek frenleme yapılır.
  • İkinci pozisyon, valf hattı keser; pistona giden hat üzerinde hidrolik akışını keser ve pedala ne kadar basılsa da güç iletilmez.
  • Üçüncü pozisyon, yarı açık; bu modda bir miktar hidroliğin geçişine izin verilip pistona basınç uygulanırken bir yandan da fren gücü kontrol altında tutulur yani hat tamamen açılmaz.

3.POMPA

Valfler hattın akışını kestiğinde kaybedilen basıncın tekrar kazanılması için pompa üzerinden hidrolik basılır. Bu sistem valfler hidroliği her kestiğine tekrarlanır.

4.HİDROLİK KONTROL ÜNİTESİ

Araç içine yerleştirilmiş olan bu parça sistemin ana parçası olmaktadır.Bu ünite sistemdeki bütün parçaları denetler.Sistemde bir hata oluşması durumunda sistem kendini direk kapatarak korur.

Araç  alırken özelliklerinde kesinlikle ABS olmasını tercih etmek, hem sizi hem sevdiklerinizi korur.

ABS FREN SİSTEMİ ÇALIŞMA MANTIĞI VİDEOSU

]]>

Hakkında Otomobilo

Bunlara da bakınız :

Yedek Parça Sektöründe Yeni Oyuncu : Parçafoni !