ABS Nedir ? Nasıl Çalışır ? ABS Parçaları Nelerdir ? Açılımı Nedir

Abs Nedir ? Abs Nasıl Çalışır?

ABS kullanılan aracın durma ve manevra yeteneğini geliştirmek, sağlamak amacı ile  1936 yılında geliştirilmiştir.  ABS (Anti-Lock Braking System) sistemi aracın durmasını arttırmak ve manevra yeteneğini fren esnasında sağlayabilmek için üretilmiştir.

ABS aracın dört tekerleğinin kilitlenmesini önleyerek etkili fren sağlamaktadır. Sürücüler için ani ve kontrollü frenlemenin haricinde yön kabiliyetini de sağlamak için üretilmiş ve patentini Almanya almıştır.

ABS araçlarda çekiş kaybeden lastiğin ve kilitlenmeye yönelen lastiğin dönme hızını algılayarak aracın kontrolünü sağlamaktadır. Elektronik sensörlerle tekerleklerin dönme hızını algılayan ve aracın yoldan çıkmasını, savrulmasını engelleyen sistemdir.

Aracın ani fren yaptığı zamanlarda Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) tekerleklerdeki fren basıncını kontrol eder ve düzenler. Değişiklik gösteren fren basınçları tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek Hidrolik Kontrol Ünitesine (HCU) ya komutlar gönderir.

abs nedir abs nasıl çalışır

abs nedir abs nasıl çalışır

ABS Nasıl Çalışır?

Sürüş esnasında sürücünün fren pedalında uyguladığı kuvvet, ani fren yapması ve sert basınç uygulamasında ABS sistemi otomatik olarak devreye girer. Güvenli bir sürüş için geliştirilen bu sistem fren basıncını tüm tekerleklerde düzenleyerek kilitlenmeyi önler.

Bu sayede yön kabiliyeti ve güvenli frenleme sağlanmış olur. ABS araçtaki tüm tekerleklerin ayrı ayrı basıncını sürekli olarak kontrol eder ve bu basınçların düzenlenmesine yardımcı olur. ABS sistemi saniyenin 18’ de biri kadar kısa tutar ve darbeli bir şekilde frenleme yapar bu ise sürücüye yön kabiliyeti sunar.

Toplum olarak ABS’nin fren mesafesini kısalttığını düşünürüz ama ABS fren mesafesini kısaltmaz ani frenlerde güvenli fren ve direksiyon hakimiyeti sunar. Aracın yoldan çıkmasını önler.Fren mesafesini kısaltmak güvenlik unsuru olsa da sistemin ikinci planındadır.

Bu konuyu yorumlarsak eğer sistem araçtaki her tekerleğin basıncını kontrol ediyor ve buna göre basınç ayarı yapıyor. Bu şekilde araç fren esnasında kilitlenme yada kızaklama dediğimiz fren tepkisini vermiyor ve kullanıcıya direksiyon manevra kabiliyeti kazandırarak güvenli bir frenleme sağlıyor.

Araçlar için olmazsa olmaz olan sisten şuan piyasadaki her araçta standart donanım olarak sunulmaktadır. Bu şekilde kazaların azalması ve güvenlik seviyesinin yükseltilmesi planlanmaktadır.

SİSTEM PARÇALARI

1.SENSÖRLER

Aracın tüm tekerleklerinde bulunan bu sensörlerin ana görevleri tekerleklerde oluşan kilitlenmeyi tespit edip bunu Hidrolik Kontrol Ünitesine iletmektir.

2.VALFLER

Sistemde sürekli aktif olarak yer alan bu valfleri Hidrolik Kontrol Ünitesi kontrol eder.

Valflerin başlıca görevleri;

  • Birinci pozisyon, valf açık; kaliper içerisindeki pistonlara tam güç verilerek frenleme yapılır.
  • İkinci pozisyon, valf hattı keser; pistona giden hat üzerinde hidrolik akışını keser ve pedala ne kadar basılsa da güç iletilmez.
  • Üçüncü pozisyon, yarı açık; bu modda bir miktar hidroliğin geçişine izin verilip pistona basınç uygulanırken bir yandan da fren gücü kontrol altında tutulur yani hat tamamen açılmaz.

3.POMPA

Valfler hattın akışını kestiğinde kaybedilen basıncın tekrar kazanılması için pompa üzerinden hidrolik basılır. Bu sistem valfler hidroliği her kestiğine tekrarlanır.

4.HİDROLİK KONTROL ÜNİTESİ

Araç içine yerleştirilmiş olan bu parça sistemin ana parçası olmaktadır.Bu ünite sistemdeki bütün parçaları denetler.Sistemde bir hata oluşması durumunda sistem kendini direk kapatarak korur.

Araç  alırken özelliklerinde kesinlikle ABS olmasını tercih etmek, hem sizi hem sevdiklerinizi korur.

Leave a Reply